Tarihçemiz

Ulamızın Tarihçesi

Ula’nın ne zaman kurulduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla beraber M.Ö. 6. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. İlçe merkezine 3 km mesafedeki Kyllandos Antik kentindeki bulgular bunu göstermektedir.

Ayrıca M.Ö. 1440 yılında İyonlularla – Karyalılar arasında yapılan anlaşmada adı geçen şehirler arasında “OLA” bulunmaktadır.

Evliya Çelebi‘nin eserlerine göre, Menteşe beylerinden Ulama Bey bölgeyi fethettikten sonra ismi Ula olarak değiştirilmiştir. Ula yerleşik düzene erken geçen yerlerin başında gelmektedir. 1895 yılında Belediye teşkilatını kuran Ula 1954 yılında İlçe statüsüne kavuşmuştur.

Ula’nın M.Ö.’ye uzanan tarihinde, Ula şehir merkezi içinde 2 Antik Yerleşime ait kalıntılar bulunmaktadır. 7 Delik ve Kyllandos. 7 Delik, erken dönem mezar kalıntıları olup mağarada 14 mezarı kapsayan çok katlı bir yapı mevcuttur. İlçe içinde Alicin Dağı eteklerindedir.

Kyllandos Antik Kenti ise Ula’nın hemen 3 km güney batısında Okkataş Mevkii denilen yerdedir. Karyalıların önemli yerleşim yerlerinden biri olan bu antik kentte muhteşem Kaya Mezarları, Tiyatro ve Agora bulunmaktadır. Buluntular buranın önemli yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.

 

5 Mayıs 2021 Tarihinde Kiraya Verilecek Taşınmazların İlanı  (Pandemi Tedbirleri Kapsamında 26/05/2021 Tarihine Ertelenmiştir)