Ula Belediyesi Çağrı Merkezi 0(252) 242 30 08 info@ula.bel.tr

Citta Slow

CİTTASLOW NEDİR?

                 İtalyanca Citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow,  “yavaş şehir” anlamına geliyor. 

                   1986 yılında Amerikan tarzı hızlı yiyecek (fast food) zincirine karşı çıkılarak, İtalya’nın Barolo kentinde  “Yavaş Yiyecek Birliği” oluşturuldu. 1989’da Paris’te uluslararası boyut alan birliğin, bugün 100’den fazla ülke temsilcisinden oluşan 80 bin üyesi bulunuyor.

                Yavaş Yiyecek kavramından esinlenen  “Yavaş Şehir Hareketinin temeliyse 1999 yılında İtalya’nın Chianti bölgesindeki Greve kentinde, 30 kadar Yavaş Yiyecek kentinin katılımıyla atıldı.

        İlk bildirgede, küreselleşmenin insanlar arasındaki iletişimi, kaynaşmayı ve değişimi kolaylaştırmasına karşılık farklılıkların törpülenerek, tek bir model insan oluşturmaya doğru gittiği ve sonunda sıradanlığın hakim olacağı bir düzenin yaratılacağı konusunda endişeler bulunduğu dile getirildi. Bu muhtemel sonuçların engellenmesi, yerel değerlere sahip çıkılması, bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla Yavaş Şehirler kavramı çerçevesinde bir ağ oluşturuldu.


           Yavaş Şehir olabilmek için çevre politikaları, altyapı, kentin dokusunun kalitesi, yerel üretim ve ürünlerin desteklenmesi, konukseverlik gibi kriterler gerekiyor. Bu şehirlerin logosu olan salyangozu kullanabilmeye hak kazanan merkezler, düzenli olarak denetimden geçiriliyor. 

        Dünya genelinde 30 ülkeden 252 yerleşim yeri çeşitli ölçütlere göre Cittaslow, yani “Sakin Şehir” seçilmiştir. Bu kentlerin 15’i Türkiye’de bulunmaktadır.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka mahallesi Türkiye’deki  Sakin Şehir’den biridir.

Gökova Ovası ile Gökova Körfezi’nin buluşma yeri olan Akyaka, 2011 yılında “Yaşamın Kolay Olduğu Kentlerin Uluslararası Ağı: Cittaslow”a dahil oldu.

Ula Belediyesi

Huzurun Adresi Ula Belediye Başkanlığı

Adres: Cumhuriyet Cad. No: 4 48640 Ula / MUĞLA

www.ula.bel.tr

0(252) 242 30 08 / 0(252) 242 30 92

Fax : 0(252) 242 24 18

info@ula.bel.tr